ilan reklam vergisiİşyerinizin reklamı olması için astığınız tabela, bez afiş vb. reklamlar için belediyeye ilan reklam vergisi ödemeniz gerekmektedir. Büyükşehirlerde bu vergi genelde büyükşehir belediyesine ödenmektedir. Fakat bazı durumlarda (işyerinizin bulunduğu mevkiye göre) bu vergi yerel belediyelere ödenmektedir.

Bu Yazı Weblotti Bilgi Bankası'na Aittir. www.weblotti.com - Powered by iGOTEK Kurumsal Çözümler

İlan reklam vergisi reklam başladıktan sonraki ayın 20’sine kadar belediyeye bildiirlmelidir. Aksi takdirde belediyenin sonradan yapacağı teftişlerde size bildirim yapmaksızın kaydınız gerçekleştirilebilir. Bazı durumlarda kişiye bildirim oluyor, bazı durumalrda kişiye bildirim olmuyor. Bunun neye dayanarak yapıldığını tam olarak bilmiyorum.

Eğer ki kaydınız gerçekleştikten sonraki yılın Mart ayına kadar söz konusu ilan reklam vergisini ödemezseniz cezai yaptırımla karşılaşabilirsiniz. Örneğin; 405,00 TL olarak ödemeniz gereken ilan reklam vergisi için vergi ziyai adı altında 405,00 TL de cezai bedel ödersiniz. Toplamda 810,00 TL olarak değerlendirilen ödemenin ayrıca gecikme zammı da bulunmaktadır.

Bu Yazı Weblotti Bilgi Bankası'na Aittir. www.weblotti.com - Powered by iGOTEK Kurumsal Çözümler

Peki vergi ziyai nedir ?
Zamanında ödenmeyen vergiler için vergi dairesinin gelirine zararda bulunduğunuz iddiası ile sizden talep ettiği bedeldir. İlan reklam vergisinde ilan reklam vergisinin bir katı tutardadır. Adil mi? Bence çok fazla. Daha makul bir bedel olmalı idi. İlk ihtarda ödenmez ise ikinci ihtarda arttırım olmalı idi. Vardır devlet büyüklerinin bir bildiği deyip bu kısmı geçiyorum.

İlan reklam vergileri belediyelere ödenmelidir. Fakat belediyenin banka ile anlaşması varsa anlaşmalı bankadanda ödeme yapılabilir. Ayrıca belediyenin sitesinden ödeme yapılabiliyor ise belediyenin sitesinden de ödeme yapılabilir.

Bu Yazı Weblotti Bilgi Bankası'na Aittir. www.weblotti.com - Powered by iGOTEK Kurumsal Çözümler

Ödeme emri tebliğ edildiği tarhten itibaren 7 gün içinde borç ödenmelidir. Eğer borç ödenemeyecek kadar yüksek ise mal bildiriminde bulunulması gerekmektedir, aksi takdirde mal bildiriminde bulunuluncaya kadar üç ayı geçmeyecek şekilde hapse girebileceğinizi unutmayınız. Mal bildirimi yaparken gerçeğe aykırı beyanda bulunmak da aynı cezai işleme tabidir. Ödeme emrine karşı dava açma süresi tebliğinden itibaren 7 gündür. Dava sonucuna göre kısmen veya tamamen haksız olma durumunda ayrıca %10 zam tahsil edilir.

Sanal Teklif Platformu
Etiketler:

Yorum Yok

Yorum Yaz